Pierwsza wymiana polsko-hiszpańska

Opublikowano: wtorek, 15, maj 2018

Pierwsza wymiana polsko-hiszpańska

 

W dniach 9-13 maja czternastu uczniów ze szkoły w Baninie wraz z trzema opiekunami uczestniczyło w wymianie uczniowskiej typu homestay (z zakwaterowaniem i wyżywieniem u uczniów w domach). Jet to pierwszy tego typu projekt w szkole mający na celu poznanie codziennego życia rodzinnego, szkolnego i kulturowego gospodarzy.

Przez kilka dni nauczyciele i uczniowie byli gośćmi i zarazem mieszkańcami hiszpańskich rodzin w miasteczku Manlleu w Katalonii w północno-wschodniej Hiszpanii.

 

Szkoła

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy szkołę, w której uczniowie wykonują bardzo dużo prac projektowych, np. ciekawy wystrój stołówki poprzez liczne dekoracje z papieru. Szkoła Ins Antoni Pous w Manlleu liczy 700 uczniów i są to uczniowie szkoły podstawowej i średniej. Ciekawe jest szklane pomieszczenie pomalowane w formie akwarium, które jest przeznaczone dla uczniów z problemami wychowawczymi.

 

 Miasteczko Vic

Nieopodal szkoły jest połozone Vic - jedno z najpiękniejszych miast Katalonii. To klimatyczne miasteczko pełne jest imponujących zabytków i ciekawych budowli. Do największych atrakcji turystycznych Vic należy zaliczyć
Most Queralt –  historyczny wiadukt powstał w XI wieku i do 1274 był jedyną drogą między Vic a Barceloną. Rzeka, nad którą prowadził wyschła, jednak sama budowla została utrzymana w znakomitym stanie i jest dowodem długiej historii miasta. Spacerując po ulicach Vic, warto także zwrócić uwagę na rynek miasta. Wielu turystów odwiedzających to miejsce może zadziwić fakt, że miejsce centralnego placu zajmuje udeptany piasek, który nigdy nie został wybrukowany. Dla kogoś, kto kojarzy słowo „rynek” z warszawską Starówką, widok ten może być szokiem. Miejsce to ma jednak swój niepowtarzalny klimat, który może w nas uderzyć na każdym kroku.

 

Barcelona

 

Wizytówką miasta jest kościół Sagrada Familia, od którego rozpoczęliśmy zwiedzanie. Piękna  budowla autorstwa Gaudiego przyciąga miliony turystów, mimo że jest w budowie do 2026 r.

Dalej kontynuowaliśmy spacer najsłynniejszą ulicą La Rambla, która jest niezwykłym deptakiem kończącym się w przystani portowej. Powiewające w wietrze palmy oraz blask słońca w błękitnej wodzie Morza Śródziemnego dodawały splendoru chwilom spaceru.

 

Inne ciekawostki  i miejsca Katalonii

 

Katalonia jest najbogatszą gminą Hiszpanii i chce zdobyć własną niepodległość, czego symbolem są rozwieszane wszędzie żółte wstążki.

 

Katalońskie przysmaki to głównie mięso i regionalne kiełbasy pochodzące z lokalnych hodowli świń.

 

Niezwykłość Katalonii polega na dużym urozmaiceniu powierzchni terenu. Z jednej strony złociste plaże   i luksus Costa Brava, z drugiej zapierające dech ciekawostki katalońskich Pirenejów.

W Pirenejach (zwanych małymi, ponieważ to początek gór) można odnaleźć odciski śladów dinozaurów jak również piękne źródło głównej rzeki  La Lobregat.

 

Nasza wizyta u śródziemnomorskiego sąsiada rozbudziła nasze chęci na dalszą eksplorację tych niesamowitych terenów. Dzięki nowym hiszpańskim przyjaciołom ta przygoda jest jeszcze przyjemniejsza! Z niecierpliwością czekamy na rewizytę Hiszpanek w czerwcu! Addio!

 

Małgorzata Buszman

Hanna Derewecka

Magdalena Elliott

 

                        

 

 

 

 

 

 

 

 

Szukaj