Wymiana polsko-hiszpańska – rewizyta Hiszpanek w Baninie

Opublikowano: poniedziałek, 11, czerwiec 2018

 

Wymiana polsko-hiszpańska – rewizyta Hiszpanek w Baninie

 

W dniach 6-10 czerwca gościliśmy w naszej szkole w Baninie szesnastoosobową grupę Hiszpanek (14 uczennic i 2 nauczycielki), które przybyły do nas ze szkoły katalońskiej Ins Antoni Pous w Manlleu koło Barcelony. Była to druga część projektu wymiany, pierwsza odbywała się w maju w Hiszpanii, kiedy polska grupa odwiedzała Katalonię. Wymiana polegała na zakwaterowaniu uczniów i nauczycieli w domach gospodarzy, a jej głównym celem było poznanie życia szkolnego, rodzinnego i społeczno- kulturowego gospodarzy oraz przełamanie barier językowych (język angielski). Ten nowatorski projekt wymiany  został częściowo ufundowany przez Burmistrza Gminy Żukowo oraz Dyrekcję Szkoły.

 

Szkoła

Wizytę w szkole Hiszpanki rozpoczęły od zwiedzania budynku, oglądania sal lekcyjnych i witaniu się z polskimi uczniami. Była też okazja do uczestnictwa w lekcjach w polskich klasach. Serdeczne powitanie, nowoczesny i wyposażony budynek szkoły oraz rozległa infrastruktura sportowa wywarły duże wrażenie na hiszpańskiej grupie.

 

Wycieczki

 

Poza murami szkoły zwiedzaliśmy Sopot oraz Gdańsk. Uczniowie otrzymali prezentacje z wybranymi miejscami w tych miastach, czytali i wskazywali informacje z nimi związane oraz robili wspólne zdjęcia do wykonania własnego opisu. W Sopocie obowiązkowym punktem programu było najdłuższe w Europie drewniane molo oraz spacer sławną ulicą Monte Cassino. Gdańsk urzekł  gości ponad tysiącletnią historią i unikatowymi zabytkami. Spacerując ulicą Długą i Mariacką mijaliśmy Złotą Bramę, Muzeum Bursztynu, fontannę Neptuna, a na zakończenie weszliśmy na wieżę widokową Kościoła Mariackiego.

 

Weekend z rodzinami

Sobotę i niedzielę uczniowie i nauczyciele hiszpańscy spędzili ze swoimi gospodarzami. Pogoda była wymarzona, słoneczna, upalna, a atrakcji było tak wiele, że nie starczyło na wszystko czasu. Odbywały się wycieczki do Malborka, Gdyni, Helu, gdańskiego zoo, Szymbarku. Emocje sięgały zenitu w Aqua parku Reda z rekinami, na motorówce do Sopotu, w Jump City, na kajakach. Łzy kręciły się w oczach, gdy żegnaliśmy się na lotnisku w niedzielne popołudnie.

 

Z niecierpliwością czekamy na następne spotkania z naszymi katalońskimi przyjaciółmi!

                                                                                                                              Małgorzata Buszman

 

 

                                                            

                                                                                                    

 

Szukaj