Programowanie robotów w szkole

Opublikowano: piątek, 15, czerwiec 2018

 

Nasi uczniowie w ramach lekcji i kółka komputerowego szlifują swoje umiejętności  w zakresie programowania. Aktywnie też uczestniczą w takich konkursach z  programowania w Scratchu, Logomocji czy Baltie. Na przestrzeni kilku lat  nasza szkoła organizuje na platformie konkursowej SGP System i TIB  konkursy na szczeblu powiatowym i wojewódzkim na które  zaprasza uczniów z innych szkół. Mamy w naszej społeczności uczniowskiej kilku uzdolnionych uczniów zajmujących wysokie lokaty w tych konkursach. Na zajęcia kółka informtycznego zawitał uczeń z  z klasy 4 b Piotr Duzinkiewicz, który ma szczególne powody do dumy. Wraz z swoim ojcem zaprezentował swoją autorską pracę, która została  zauważona na konkursie Bałtycka  Bitwa  Robotów w Gdańsku.

 

W dniach 26-27 maja br. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyły się Bałtyckie Bitwy Robotów - konkurs organizowany przez Studenckie Koło Naukowe SKALP z Politechniki Gdańskiej. Historia tej imprezy sięga wielu lat wstecz, kiedy impreza ta była organizowana pod nazwą Trójmiejski Turniej Robotów. W konkursie brali udział uczniowie, gimnazjaliści, licealiści oraz studenci z całej Polski. Rozegrano wiele ciekawych konkurencji, m.in. walki robotów sumo, wyścigi robotów typu "line follower", konkurs na robota znajdującego wyjście z labiryntu i wiele innych.

Jedną z kategorii był konkurs "freestyle", w którym uczestnicy mogli zgłosić dowolne konstrukcje robotów. Piotr zajął w tej kategorii 2 miejsce prezentując robota do gry w "papier-kamień-nożyce". Robota zbudował przy pomocy zestawu LEGO Mindstorms EV3 oraz kilku dodatkowych elementów.

 

Jak widać warto uczyć programowania od najmłodszych lat gdyż uczniowie dobrze radzą sobie z  robotami. W sieci jest sporo zestawów do budowy robotów dla rodziców i nauczycieli, które pozwolą  zaszczepić w najmłodszych pasję do ich budowy i programowania.

 

 

Szukaj