Klasa IVd jako młodzi eksperci w klasie 0e

Opublikowano: piątek, 15, czerwiec 2018

W maju i w czerwcu w klasie 4 d trwały prace związane z projektem ogólnopolskim Agenci Zmiany Globalnej, czyli jak żyć zdrowiej i ekologiczniej (cele zrównoważonego rozwoju) oraz zaktywizować uczniów w procesie uczenia się i nauczania. Współpracujemy z dwoma szkołami w Gdyni w temacie elektrośmieci.

Dnia 13.06 byliśmy na lekcjach klasy 0e, aby przedstawić im nasze lapbooki i rysunki w dwóch tematach. Pierwszy dotyczył elektrośmieci, co to jest, dlaczego są niebezpieczne i gdzie można je składować. Druga praca dotyczyła drugiego życia telefonu czyli co mogę zrobić ze starą komórką. Pomysły były różne: telefon przekazany młodszym, albo wykorzystany jako pilot, jako budzik, jako nawigacja. Uczniowie klasy 4d prowadzili krótką prezentację swoich prac w parach (jeden czwartoklasista i jeden zerówkowicz). Starszym uczniom bardzo podobał się pomysł, aby wykonywali swoje zadania w roli eksperta (czyli znawcy pewnego tematu). Zerówka natomiast była zadowolona z powodu licznych i ciekawych zadań i zagadek z lapbooków.

Podsumowanie pracy w projekcie nastąpiło na wspólnej wirtualnej lekcji online za pomocą aplikacji Messenger. Połączyliśmy się wspólnie 14.06 i mogliśmy podzielić się naszymi działaniami. Omówiliśmy powstanie lapbooków oraz lekcje przeprowadzone w klasie 0. Nasi partnerzy z Gdyni powiadomili nas o przygotowaniu swoich prac w formie online. Szkoła Podstawowa nr 6 z Gdyni stworzyła prezentację o elektrośmieciach w aplikacji Scratch, a szkoła nr 37 stała się twórcami komiksu online nt drugiego życia telefonu.

Podsumowaliśmy wspólne pomysły, każda grupa realizowała własne plany w obrębie jednego tematu. Projekt wzbogacił nas w nowe doświadczenia we współpracy, kreatywności, komunikacji.

Projekt Agenci Globalnej Zmiany dostarczył nam wiele nowych wrażeń i doświadczeń.

Czekamy na następne wyzwania!

 

Małgorzata Buszman

 

Szukaj