„WIECHA”

Opublikowano: poniedziałek, 22, sierpień 2016

NA NOWEJ SZKOLE WISI TRADYCYJNA „WIECHA”
13.03.2014 r.

 Tekst pochodzi ze strony www.zukowo.pl. / Autor: Sylwia Kubryńska

 

Jesienią wmurowaliśmy kamień węgielny pod budowę szkoły w Baninie. Nie skończyła się nawet zima kalendarzowa, a okazały budynek, który pomieści nawet do 900 uczniów - już stoi.

13 marca 2014 roku burmistrz gminy Żukowo Jerzy Żurawicz zawiesił wiechę na szkole w Baninie. Zgodnie z tradycją, jest to symboliczny akt zakończenia budowy konstrukcji budynku. Faktycznie szkoła jest już na takim etapie budowy, że dzieci mogłyby wybierać sobie klasy. Zamocowane są okna, na podłogach kładzione są posadzki, prace budowlane idą w ekspresowym tempie.

28 października 2013 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Jak zauważyła Natalka Dembkowska, mała uczennica szkoły w Baninie, nie skończyła się nawet zima kalendarzowa, a okazały budynek szkoły już stoi.

- Wszystko wam sprzyja - powiedział do zebranych baninian wojewoda pomorski Ryszard Stachurski podczas uroczystości. - Sprzyja wam pogoda, łagodna zima, solidna ekipa budowlana, sprzyjają wam władze samorządowe, a także sprzyja wam rząd Rzeczypospolitej. Sam premier Polski Donald Tusk pochylił się nad uczniami z Banina i przeznaczył prawie 5 milionów dotacji na budowę nowej szkoły.

Za to wsparcie z oczywistym udziałem wojewody, dziękował Jerzy Żurawicz:

- Stara kaszubska tradycja każe uczcić zakończenie ważnego etapu budowy przez zawieszenie wiechy. Jest to też okazja do podziękowania wszystkim uczestnikom przeprowadzonych prac za włożony w nie wysiłek. Dlatego korzystam z okazji i dziękuję. Dziękuję panu wojewodzie, którego wsparcie pozwoliło uzyskać pomoc od Premiera wsparcie finansowe na budowę szkoły i kompleksu boisk. Dziękuję nauczycielom, rodzicom, a także Stowarzyszeniu Edukacja Plus Integracja za czynny udział w podejmowaniu działań na rzecz tej inwestycji. Dziękuję Radzie Miejskiej w Żukowie, która w 2013 r. podjęła decyzję o zabezpieczeniu środków na budowę szkoły.

Szkoła ma łączną powierzchnię 6 808 m2, w tym powierzchni użytkowej 4 276 m2. Szkoła będzie pojemna. Budynek z 22-oma salami dydaktycznymi pomieści nawet 900 uczniów. To nowoczesny obiekt, wyposażony w ekologiczny system grzewczy z możliwością odzyskiwania energii. Technologia pozwoli zaoszczędzić koszty eksploatacji, szkoła będzie niedroga w utrzymaniu, choć niezawodna jeśli chodzi o ciepło. Z uwagi na bliskość pasa startowego, zastosowano potrójną warstwę szyb, która pozwoli na wyciszenie obiektu.

Według umowy z wykonawcą prace budowlane mają się skończyć wraz z końcem bieżącego roku. Jednak, jak przyznał burmistrz, wszystko wskazuje na to, że dzieci z Banina rozpoczną naukę w nowej szkole jesienią tego roku.

 

Źródło: www.zukowo.pl.
Autor: Sylwia Kubryńska.
Zdjęcia: Sylwia Kubryńska,
Agata Zomkowska

Szukaj