Wycieczka - Kaszubskie Bliziny

Opublikowano: środa, 14, czerwiec 2017

Niezwykły labirynt na Kaszubach i spotkanie z Remusem

 

Labirynty to świetna zabawa dla dzieci w każdym wieku, ale także dla dorosłych. Wspólne zdobywanie celu oraz przeżywanie przygody sprawia, że biorący w niej udział integrują się. Szczególnie jest to ważne w dzisiejszych czasach na polu rówieśników w szkole oraz w relacjach rodzice-dzieci. Każdy typ labiryntu przynosi ze sobą inne korzyści. Relaksuje, rozwija umiejętności skupienia i koncentracji, zdolność analizowania i rozwiązywania problemów, pokonywania przeszkód, a nawet wysławiania się.

 

Pierwsze labirynty pojawiły się w życiu człowieka już ponad 3500 lat temu. Miały wprawdzie dość skomplikowane znaczenie ale bardzo prostą formę. Nie można było w nich się zgubić. Całkiem inaczej było w Blizinach, gdzie pojechaliśmy w sobotę 10 czerwca z dziećmi uczącymi się języka kaszubskiego w naszej szkole.

 

Labirynt w miejscowości Bliziny znajduje się na Kaszubach i jest zbudowany z drewna. Ma kilka wież i kładek. Naszą grupę podzielono na 3 zespoły. Każdy zespół dostał inne zadanie. Jedni musieli odszukać zwierzęta żyjące w kaszubskich lasach i narysować ich tropy. Inni musieli znaleźć wszystkie narzędzia, potrzebne każdemu,aby móc naprawić to i owo. Dzieci wspaniale bawiły się i uczyły. Niestety niektórym trudno było odszukać właściwą drogę, ale to tylko dowód na to, że trzeba próbować, aż się uda.

 

Następnie wyruszyliśmy autokarem do Kościerzyny, gdzie wędrowaliśmy szlakiem Remusa. Remus to bohater największej kaszubskiej powieści Aleksandra Majkowskiego. Był to niezwykły człowiek, który chodził po Kaszubach i sprzedawał kaszubskie książki i śpiewniki. Jego pomnik znajduje się w samym sercu Kościerzyny. Swoją wycieczkę zakończyliśmy zakupem pysznych lodów i pamiątek w sklepie „Farwa”.

 

Wycieczka była bardzo udana i z niecierpliwością czekamy na następną.

 

Henryka Kolka

 

 

Szukaj