Nasi na UG

Opublikowano: czwartek, 31, marzec 2016

Dzień Otwarty na Uniwersytecie Gdańskim

22.03.2016 roku 19 uczniów gimnazjum i 8 uczniów szkoły podstawowej uczestniczyło w dniu otwartym na Uniwersytecie Gdańskim. Na początek zwiedziliśmy Wydział Biologii. Tu zobaczyliśmy szkielety żyrafy, nosorożca, żubra, likaona, oryksa i najcenniejszy, najnowszy SZKIELET WIELORYBA- ułożony na podłodze. Zwiedziliśmy wystawę wypchanych ssaków, ptaków i gadów. Zajrzeliśmy do pradawnego lasu, aby obejrzeć INKLUZJE w bursztynie, czyli zatopione różne gatunki owadów. Liczyliśmy ryby w akwarium z 7 tysiącami litrów wody oraz śledziliśmy mrówki ogrodniczki w formikarium. Następnie udaliśmy się na Wydział Chemii. Rozpoczęliśmy od ataku na balony z helem,Co odważniejsi „gadali” kosmicznym głosem wzbudzając śmiech pozostałych osób. Po chwili udaliśmy się z przewodnikiem na zwiedzanie chemicznych laboratoriów. Tu poznaliśmy różne sposoby pracy chemików oraz nowoczesne sprzęty i akcesoria. Zapoznaliśmy się z procesem określania wartości energetycznej produktów spożywczych. Wysłuchaliśmy krótkiego wykładu pt:”Luminescencja-czyli co może świecić wokół nas?”. Następnie przy stoisku Studenckiego Koła Naukowego Ochrony Środowiska poznaliśmy zasady budowy domu pasywnego i energooszczędnego. Mogliśmy tu także „pobawić się” w składanie modeli związków chemicznych - niektórym wychodziło całkiem sprawnie. Chwilę odpoczynku spędziliśmy przy ciekłym azocie i suchym lodzie. Największą atrakcją były pokazy chemiczne „POLUBIĆ CHEMIĘ”prezentowane przez dr Tomasza Plucińskiego. Wybuchy, kolory, światła, słodkie i gorzkie, gorące i zimne a także przestrogi i dowcipy towarzyszyły przez dwie godziny wszystkim uczestnikom tych pokazów, którzy szczelnie wypełnili salę wykładową. Wizytę na Wydziale Biologii i Chemii UG należy uznać za bardzo udaną ,gdyż poszerzyła w sposób niekonwencjonalny  wiedzę naszych uczniów. Opiekunami uczniów były panie: Anna Borowicz i Paulina Mankiewicz (AB)